<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=271489683739696&ev=PageView&noscript=1" />

Co nowego?

Ostatni miesiąc ciąży. Przygotowanie do porodu oczami przyszłej mamy - dietetyka.

Dawno mnie tu nie było, a to może oznaczać tylko jedno - to będzie bardzo osobisty post. :)

Jak zapewne wiecie, jesteśmy już na "ostatniej prostej" przed porodem, zaczynamy ostatni miesiąc ciaży. Przestawiłam się niedawno na tryb pracy zdalnej, ograniczyłam już ilość obowiązków, trochę więcej odpoczywam.. bo zdecydowanie szybciej się męczę z moim dotychczas uzbeiranym 12-kilogramowym przyrostem masy ciała. :)

Zostały już tylko ...

Cukrzyca ciężarnych - z czym to się je?

W ostatnim odcinku mojego cyklu artykułów poruszyłam bardzo istotny temat, a mianowicie to, jakie nie do końca przyjemne symptomy mogą zachodzić w kobiecym organizmie podczas ciąży na różnych jej etapach. Spośród szeregu wyzwań, na jakie jesteśmy narażone w tym szczególnym czasie warto zastanowić się dlaczego niektóre z przyszłych mam czekając na swoją pociechę robią się po prostu..  "słodkie"?

Najczęstsze i najbardziej uciążliwe dolegliwości w przebiegu ciąży. Jak sobie z nimi radzić?

Jeszcze kilka tygodni temu na pocieszenie wszystkich kobiet pisałam o tym, że ciąża nie jest chorobą, tylko naturalnym stanem fizjologicznym i generalnie rzecz ujmując nie mamy wtedy podstaw do tego, aby martwić się, że jedząc zdrowe i zbilansowane posiłki zrobimy coś nie tak.

Jednak dziś pora na to, aby pójść o krok dalej, a mianowicie omówić dokładnie, jakie dolegliwośći stają ...

Jeść za dwoje czy dla dwojga?

Wśród społeczeństwa szerzony jest pogląd o tym, że kobieta w ciąży powinna jeść „za dwoje”. Ile razy to słyszymy, czy to w mediach czy w życiu codziennym kiedy ktoś proponuje kobiecie w ciąży np. dodatkową porcję jedzenia „bo przecież jest w ciąży i musi jeść za dwoje”. Niestety jest to błędne przekonanie. Należy raczej mówić, że kobieta w ciąży powinna ...

Prawidłowe przyrosty masy ciała w ciąży

Wiadomość o ciąży to wspaniała nowina. Ciąża wiąże się jednak z wieloma zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w organizmie przyszłej matki. Zmiany te prowadzą do wzrostu wagi kobiety podczas ciąży – jest to proces, którego nie można uniknąć i mimo tego, że część kobiet może czuć się z tego względu nieatrakcyjnie, jest on konieczny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Przybieranie na wadze jest również ...

Co powinno królować na talerzu przyszłej mamy? Czy suplementacja prenatalna jest konieczna?

Genaralnie większość społeczeństwa wychodzi zgodnie z prawdą z założenia, że wszystko, czego potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu możemy śmiało dostarczyć sobie z pożywieniem i w przypadku osoby zdrowej nie jest konieczna dodatkowa suplementacja żadnymi witaminami , czy minerałmi.

Okazuje się jednak, że w przypadku kobiet zarówno starających się o dziecko, będąćych w ciąży, jak i karmiących piersią sytuacja może diametralnie ...

Produkty i substancje zakazane w przebiegu ciąży

Instynktownie pierwsza rzecz, o której pomyślałam na wieść o tym, że zostanę mamą to skontrolwanie zawartości mojej kuchni. Nie, nie kierowały mną wtedy niekontrolowane zachcianki, o które w pierwszym trymestrze jest jeszcze dość cieżko (zwłaszcza walcząc z nudnościami i chronicznym zmeczeniem), a po prostu chęć zweryfikowania, co będzie musiało zmenić się w moim jadłospisie. Doskonale zdawałam sobie sprawę z tego ...

Co w jelitach piszczy...? Sprawozdanie ze szkolenia z zakresu SIBO

W miniony weekend uczestniczyłyśmy z Eweliną Chrząścik w bardzo interesującym i merytorycznym szkoleniu poprowadzonym przez 2 ekspertki w dziedzinie walki z zespołem przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim (SIBO): dietoterapeutką Agatą Dąbrowską (http://www.naczyniapolaczone.pl/) oraz gastrologiem Weroniką Walęcik-Kot.

Zdecydowałam się opisać to zagadnienie troszkę szerzej, ponieważ często sprawia nam z życiu wiele problemów (nie tylko natury gastrycznej), a przecież ...

Wykład dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnowie o tym, jak radzić sobie z nadciśnieniem

Jak zapewne wiecie, w ramach naszej ogólnopolskiej akcji "PROFILAKTYKA NADCIŚNIENIA" prowadzimy już od kilku miesięcy bezpłatne konsultacje, na których dowiedzieć się można co zrobić, aby uniknąć tej groźnej choroby, ale i jak radzić sobie, gdy ona już występuje.

To  jednak nie wszystko.

W zeszłą środę (30.01.2019r.) poprowadziłam wykład dla słuchaczyUniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej ...

Rozgrzewająca tajska zupa z krewetkami i soczewicą

Czy Wam także zima daje się we znaki?

Czapki, szaliki, grube kurtki, mrozy.. aż chciałoby się pojechać w jakieś ciepłe miejsce. ;)

W związku z tym, że nie zawsze jest to aż tak szybko osiągalne proponuję idealną opcję na długie zimowe wieczory. Taką, która przeniesie Was wprost do samej kolebki gorącej kuchni orientalnej.

Zakupy z dietetykiem - z wizytą na Targu Pietruszkowym

Jakiś czas temu załoga Krakowskiego Centrum Dietetykiwpadła na genialny pomysł:

Trzeba nauczyć naszych nie tylko teraźniejszych, ale i przyszłych pacjentów jak prawidłowo robić zakupy. niech to będzie podstawą dokonywania świadomych i zdrowych wyborów żywieniowych.

Zastanawiając się usilnie "Jak wejść do sklepu i nie zwariować?" powoli wprowadzamy cykliczne akcje pod banderą "Zakupy z dietetykiem".

Na pierwszy cel delegacja w składzie ...

Soczysty czerwiec, czyli które owoce sezonowe są najbardziej wartościowe?

Z impetem zaczął się czerwiec, który jako pierwszy miesiąc lata kojarzy mi sie tylko z jednym - mocą wartościowych, soczystych i smacznych owoców!

Aby ułatwić Wam dokonanie wyboru wyboru, poniżej przegląd tych cudownych darów lata! :)

"Być kobietą, być kobietą..." czyli o tym, co się działo w trakcie Dni Otwartych w Krakowskim Centrum Dietetyki

W chłodne i (jeszcze) zimowe dni w głowach dietetyczek, zwłaszcza głównej sprawczyni całego zamieszania -Karoliny Kozela - Paszek zrodziła się idea, aby z początkiem marca, z okazji Dnia Kobiet zrobić coś od nas kobiet z branży, dla wszystkich kobiet, które chcą.

Czego chcą? Chcą wiedzieć i z wiedzy korzystać. Pomysłów było wiele, w życie wcieliłyśmy kilka z nich.
 

Legalna i przepyszna PIZZA dla bezglutenowców

Po wykluczeniu z diety pszenicy świat nie musi stać sie smutny!

Jeśli mi nie wierzycie, a nie macie pomysłu na zdrowy weekendowy obiad / kolację, ten fantastyczny przepis na pewno ułatwi Wam podjęcie dezycji.

Pizza na spodzie z batata poleca się jako zdrowa alternatywa dla konwencjonalnego włoskiego placka :)

"Jesteś tym, co jesz"... a może "jesteś tym, co wydalasz"?

Takie pytanie stawiam sobie coraz częściej podczas współpracy ze swoimi pacjentami.

Coraz większy odsetek osób zgłasza się do mojego gabinetu nie tylko ze względu na problemy z masą ciała, czy chęć rozpoczęcia zdrowego odżywiania, ale z powodu bliżej nieokreślonych problemów dotyczących samego procesu trawienia i złej kondycji ich przewodu pokarmowego. SIBO, SIFO, IBS, IBD a nawet DEPRESJA! - Wszelkie te syndromy ...

POKAŻ
Kinga Pieleszko - ZnanyLekarz.pl
POKAŻ